



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Tray |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 48 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM Cortex M0+ |
| Interface | I²C, I²S, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 256 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 50 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Ambient Temperature Range High | 105 °C |
| Number of Bits | 32 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Max Frequency | 48 MHz |
| RAM Size | 32 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of PWM Channels | 3 |
| Number of Programmable I/O | 50 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 1.71 V to 3.6 V |
| ADC Resolution | 16 bit |
| Max Clock Frequency | 48 MHz |
| RoHS | Compliant |
Stock: 19
Distributors
pcbx
Unit Price$9.80768
Ext.Price$9.80768
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.80768 | $9.80768 |
| 10 | $8.35890 | $83.58900 |
| 25 | $7.75207 | $193.80175 |
| 50 | $7.18929 | $359.46450 |
| 100 | $6.66742 | $666.74200 |
